Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika

Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (www.oa.uj.edu.pl) jest częścią Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Zatrudnia obecnie 21 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 12
samodzielnych, prowadzących badania naukowe w dziedzinie astrofizyki i kosmologii.
Obejmują one prace w szerokim zakresie astronomii obserwacyjnej, jak przykładowo w zakresie astronomii optycznej: badanie komet, gwiazd i kwazarów, a w dziedzinie radioastronomii: pól magnetycznych w galaktykach i gromadach galaktyk oraz morfologii radiogalaktyk.

W zakresie astrofizyki wysokich energii bada się promieniowanie rentgenowskie oraz energetyczne promieniowanie gamma z kosmicznych akceleratorów cząstek. Wykonywane są także zaawansowane badania teoretyczne w dziedzinie kosmologii i fizyki zjawisk grawitacyjnych oraz prace modelowe wykorzystujące symulacje numeryczne w badaniach kosmicznej plazmy i akceleracji cząstek w obiektach astrofizycznych.

Podstawę prowadzonych prac obserwacyjnych Obserwatorium stanowi udział w wielkich międzynarodowych projektach badawczych astronomii optycznej (10m teleskop SALT w Południowej Afryce), radioastronomii (europejskie obserwatorium LOFAR) i astronomii gamma (obserwatorium H.E.S.S. W Namibii) oraz wykorzystywanie międzynarodowych obserwatoriów satelitarnych oraz czołowych obserwatoriów astronomicznych na świecie. W Krakowie realizujemy też programy badawcze w oparciu o własne radioteleskopy i teleskopy optyczne.

Studia na kierunku astronomia prowadzone są przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w systemie studiów stacjonarnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Szczegółowe informacje dotyczące studiów można znaleźć na stronie internetowej https://oa.fais.uj.edu.pl.