Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tomasz Szołdra stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Tomasz SzołdraPan Tomasz Szołdra, doktorant prof. dr. hab. Jakuba Zakrzewskiego, otrzymał prestiżowe stypendium w ramach programu START przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Stypendium zostało przyznane za osiągnięcia z dziedziny obliczeniowej fizyki kwantowej. Doktorant badał zjawisko nietypowego, nieergodycznego zachowania w układach kwantowych.

Odwołując się do znanego nam świata klasycznego możemy rozważyć sytuację, w której dużą liczbę cząsteczek gazu umieścimy w jednym rogu szczelnego, sześciennego pudełka. Jeśli pozwolimy im się poruszać, po pewnym krótkim czasie wypełnią pudełko równomiernie w całej objętości i nie będą miały możliwości powrócić do stanu początkowego.

Zasada ta wprawdzie na ogół odnosi się do świata kwantowego, ale niedawno odkryto modele, w których pamięć o warunkach początkowych jest bardzo trwała. Takie zjawisko nazywa się lokalizacją wielociałową. Może być ono potencjalnie zastosowane w komputerach kwantowych jako stabilna pamięć.

Pan Tomasz Szołdra badał zachowanie takich modeli, wykonując wielkoskalowe obliczenia numeryczne na superkomputerach ACK Cyfronet AGH w Krakowie oraz na LUMI, największym superkomputerze w Europie z siedzibą w Finlandii. W swoich pracach używał m.in. metod sztucznej inteligencji do wykrywania rzadko występujących obszarów, które mogą potencjalnie zniszczyć lokalizację wielociałową.

Nasz stypendysta prowadził także badania w dziedzinie fizyki femtosekundowych pulsów laserowych, niewiele dłuższych niż te, za które przyznano nagrodę Nobla w 2023 roku. Okazuje się, że wcale nie jest łatwo zmierzyć parametry wiązki laserowej, takie jak amplituda czy czas trwania, jeśli mamy do czynienia z bardzo krótkimi i silnymi impulsami. We współpracy z międzynarodową grupą badawczą opracował algorytm oparty o uczenie maszynowe, który jest w stanie określać intensywność wiązki na podstawie fotografii z rozkładem pędów elektronów wyprodukowanych w procesie jonizacji przez impuls femtosekundowy. Metoda została przetestowana na danych doświadczalnych dostarczonych przez wiodącą grupę ze Stanford University.

Stypendia w ramach programu START przyznano w tym roku stu młodym naukowcom. Laureaci dostaną dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Stypendia stanowią wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy, choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami badawczymi. 

W obecnej edycji konkursu FNP otrzymała 641 zgłoszeń. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 roku życia. Stypendyści i stypendystki programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu. Dorobek kandydatów, udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych, jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach.

Panu Tomaszowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!