Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Wojciech Gawlik z Nagrodą Komitetu Fizyki PAN za wybitne osiągnięcia w dziedzinie optyki kwantowej i molekularnej

Profesor Wojciech GawlikProfesor dr hab. Wojciech Gawlik został uhonorowany prestiżową Nagrodą Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za stworzenie wiodącego ośrodka optyki kwantowej i molekularnej oraz za swoje wybitne osiągnięcia w zakresie nieliniowych efektów magnetooptycznych w ośrodkach atomowych i molekularnych.

Nagrodę wręczył Przewodniczący Prezydium Komitetu Fizyki PAN, Profesor Mirosław Karpierz, podczas posiedzenia Komitetu Fizyki w dniu 25 czerwca br.

Prof. Wojciech Gawlik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie specjalistów w zakresie nieliniowych efektów magnetooptycznych, ich praktycznych zastosowań oraz doświadczalnych metod fizyki zimnej materii. Od lat współpracuje z licznymi grupami badawczymi na całym świecie, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie z zakresu fizyki atomowej, fotoniki, optyki kwantowej i nieliniowej oraz fizyki zimnej materii.

Wśród jego wybitnych osiągnięć naukowych znajduje się odkrycie nieliniowego efektu Faradaya w 1974 roku, które stało się fundamentem współczesnej magnetometrii optycznej i nadal stymuluje jej rozwój. Jego badania przyczyniły się również do rozwoju nieliniowej spektroskopii laserowej, a współpraca z prof. Georgem Seriesem zaowocowała istotnymi wynikami w zakresie stabilizacji częstotliwości laserów.

Nasz naukowiec odegrał kluczową rolę w badaniach z zakresu elektrodynamiki we wnękach rezonansowych z wykorzystaniem wysoko wzbudzonych (rydbergowskich) stanów atomowych w laboratorium prof. Serge’a Haroche’a w École Normale Supérieure w Paryżu. Opracowana tam metoda wzbudzania tzw. kołowych stanów atomowych była fundamentem późniejszych odkryć nagrodzonych Nagrodą Nobla w 2012 roku.

Prof. Wojciech Gawlik był współtwórcą i jednym z liderów grupy badawczej w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pod jego kierunkiem w 2007 roku powstał pierwszy w Polsce kondensat Bosego-Einsteina – unikatowy układ atomowy o niezwykłych kwantowych właściwościach, a obecnie rozwijane są tam badania na najwyższym światowym poziomie.

Profesor Wojciech GawlikZainicjowane przez prof. Gawlika badania ultrazimnych atomów zaowocowały powstaniem konsorcjum kilku polskich uczelni, które zbudowało, mający ogromny potencjał aplikacyjny, Polski Optyczny Zegar Atomowy, który znacząco poprawił dokładność standardów czasu i innych jednostek fizycznych.

Ważnym osiągnięciem naszego fizyka było stworzenie (wspólnie z prof. Dmitrym Budkerem z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley) Krakowsko-Berkeleyowskiego Laboratorium Fizyki Atomowej i Fotoniki z siedzibą w Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki UJ, którego działalność przyniosła szeroko cytowany dorobek publikacyjny.

Jego prace wykraczają poza tradycyjne ramy fizyki atomowej i molekularnej, obejmując również badania nad centrami barwnymi w diamencie, które mają potencjał w konstrukcji najdoskonalszych magnetometrów, komputerów kwantowych i precyzyjnych czujników wielu wielkości fizycznych.

Przekazujemy Panu Profesorowi nasze gratulacje i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Dyplom PAN