Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rusza III edycja Nagrody im. Franka Wilczka

Już 15 listopada rusza nabór wniosków do III edycji Nagrody im. Franka Wilczka, skierowanej do młodych polskich naukowców, którzy mogą poszczycić się znaczącymi odkryciami w dziedzinie fizyki, astronomii lub nauk pokrewnych. Zgłoszeń można dokonywać do końca lutego, a na zwycięzcę czeka 12 000 USD.

Opiekunami ustanowionej w 2019 roku Nagrody są Noblista, prof. Frank Wilczek z Massachusetts Institute of Technology oraz Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nagroda jest fundowana przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Fundację Kościuszkowską.

W opinii Profesora Wilczka „Nagroda ma być dla młodych naukowców z Polski formą zachęty. Ma dać im nieco wolności naukowej i nieco pewności, którą zdobywa się w następstwie wczesnego sukcesu”.

Pierwszym laureatem Nagrody im. Franka Wilczka został dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego UW za osiągnięcie zatytułowane „Nowa kategoria planet pozasłonecznych – planety swobodne”. Jego badania dotyczą głównie zastosowań zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego w astrofizyce, zajmuje się również badaniem budowy i historii Drogi Mlecznej i sąsiednich galaktyk, gwiazd zmiennych i wybuchowych.

W drugiej edycji Nagroda przypadła dr. Michałowi Parniakowi z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW, gdzie kieruje laboratorium Quantum Optical Devices. Dr Parniak został nagrodzony za „Opracowywanie nowych platform eksperymentalnych dla badań i technologii kwantowych oraz ich wykorzystanie do demonstracji najnowszych zjawisk i protokołów kwantowych”

Do Nagrody mogą być nominowane tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nominacji może dokonać ekspert posiadający co najmniej stopień naukowy doktora z dziedziny, w której osoba nominowana dokonała odkrycia zgłoszonego do Nagrody im. Franka Wilczka.

Termin zgłaszania kandydatów do trzeciej edycji Nagrody im. Franka Wilczka upływa 29 lutego 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca 2024 roku, a ceremonia wręczenia nagrody planowana jest jesienią 2024 roku.

Regulamin Nagrody oraz wymagane do zgłoszenia dokumenty dostępne są pod adresem: www.fw-prize.fais.uj.edu.pl.