Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zbliża się finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Eksperyment Łańcuchowy"!

Czy mieli kiedyś Państwo okazję zobaczyć widowisko, w którym w nieprzerwany sposób przez kilkanaście minut metalowa kuleczka jest transportowana poprzez szereg fantazyjnych maszynerii i połączeń? Główną ideą jest, aby każde ogniwo łańcucha, czyli pojedyncze urządzenie, wykorzystywało do przemieszczania jak najwięcej, a przy tym jak najbardziej efektownych zjawisk fizycznych. Następnie ogniwa są łączone, a całość kilkakrotnie uruchamiana. W tym roku wyzwania skonstruowania poszczególnych urządzeń podjęła się blisko setka drużyn! Na finałowe uruchomienie łańcucha zapraszamy już 30 maja!

Tegoroczna edycja finału konkursu „Eksperyment Łańcuchowy" odbędzie się na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. prof. S. Łojasiewicza 11 w Krakowie. Rozpoczęcie jest planowane na godzinę 11.00. Kolejne części łańcucha będą uruchamiane w odstępach 20-minutowych, począwszy od 11:30, aż do uroczystego wręczenia nagród we wszystkich kategoriach, które nastąpi o godzinie 15.00. O godzinie 14.00 zapraszamy do zgłaszania się na „Kampusową Grę Terenową". Co najważniejsze, całość imprezy jest otwarta dla publiczności, ponadto widzowie mogą wskazać urządzenia, które ich zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie, wybierając nagrodę publiczności.

Głównym wyzwaniem stojącym przed uczestnikami było zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Grupy biorą udział w konkursie w pięciu kategoriach wiekowych - od uczniów, po licealistów i studentów, a także całe rodziny. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody. W dniu finału komisja konkursowa będzie oceniać prace biorąc pod uwagę kolejno: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania.

Nadrzędnym celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Jest to niepowtarzalna okazja, aby pokazać, że fizyka nie musi oznaczać tylko nauki wzorów, ale może stać sie inspirująca dla każdego. Wszystkie urządzenia są inne, ale łączy je wspólny cel: przekazanie metalowej kulki z poprzedniego do następnego urządzenia, tak, aby zachwycić przy tym zarówno publiczność, jak i komisję!

Konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" powstał w 2005 roku w Słowenii. W roku ubiegłym pierwsza edycja tego wydarzenia przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów - zarówno ze względu na niesamowite urządzenia jakie wtedy powstały, zapał i zaangażowanie, a także publiczność, która dopisała w liczbie kilku tysięcy. Polską edycję konkursu współtworzy Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Nie może zabraknąć Was z nami 30 maja! Zapraszamy serdecznie do wspólnego przeprowadzenia "Eksperymentu Łańcuchowego".

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej konkursu: www.lancuch.if.uj.edu.pl.

Data opublikowania: 19.05.2015
Osoba publikująca: Anna Gawlik