Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dołącz do Drużyny Łańcucha!

 

„Fizyka wszędzie styka”, dlatego warto uczyć się jej w każdym wieku. Najlepiej robić to przez zabawę, co w 2018 roku, już po raz szósty, udowodnią uczestnicy ogólnopolskiego Eksperymentu Łańcuchowego. Wyzwanie konkursowe polega na zbudowaniu urządzenia transportującego metalową kulkę przy wykorzystaniu jak największej liczby zjawisk i praw fizyki. W konkursie nie ma limitu wiekowego, a jedyne ograniczenie stanowią: wyobraźnia, czas oraz przestrzeń. Wystarczy zebrać drużynę i do 31 marca 2018 roku przesłać zgłoszenie.

Konkurs „Eksperyment Łańcuchowy” jest połączeniem nauki fizyki z zabawą i majsterkowaniem. Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Nie trzeba dodawać, że udział w konkursie jest okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.

Podczas wielkiego finału, który odbędzie się 9 czerwca 2018 roku w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkukrotnie uruchamiany łańcuch. 

Urządzenie - główne wytyczne

  • transfer kulki powinien trwać od 20 do 120 sekund,
  • urządzenie musi zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej,
  • poziom skomplikowania zjawisk fizycznych powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa (klasy 1-3 oraz 4-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodziny),
  • prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

Jury ocenia projekty i urządzenia biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie i w każdej z nich przyznawane są nagrody. 

Harmonogram konkursu

  • Do 31 marca 2018 r. – przyjmowanie zgłoszeń

Zgłoszenia dokonać można poprzez formularz online na stronie www.lancuch.if.uj.edu.pl. Po jego wypełnieniu, organizator przesyła zespołowi metalowe kulki, a ten może rozpocząć pracę nad projektem i realizacją machiny.

  • Do 14 kwietnia 2018 r. – dostarczenie dokumentacji

Po skonstruowaniu urządzenia drużyna przesyła dokumentację do organizatora, czyli nazwę projektu oraz opis działania machiny. Dokumentację można uzupełnić materiałami foto i wideo.

  • 9 czerwca 2018 r. - finał w Krakowie

Uczestnicy przyjeżdżają na niego wraz ze swoimi urządzeniami, w celu zaprezentowania ich działania.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie Eksperymentu Łańcuchowego: www.lancuch.if.uj.edu.pl.
Dołącz do nas również na Facebooku: www.facebook.com/EksperymentLancuchowy

Organizatorzy

Konkurs organizowany jest przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Patronat honorowy nad VI edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego Leszek Sirko.

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Karolina Mazur, Uniwersytet Jagielloński
tel. 519 078 099, email: eksperyment.lancuchowy@uj.edu.pl

Anna Gawlik, Uniwersytet Jagielloński
tel. 12 664 4502, email: eksperyment.lancuchowy@uj.edu.pl

Data opublikowania: 01.02.2018
Osoba publikująca: Anna Gawlik