Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Małopolski Festiwal Innowacji z synchrotronem SOLARIS

 

Podczas spotkania przedstawiony zostanie synchrotron SOLARIS: wybudowane przy Uniwersytecie Jagiellońskim pierwsze tego typu urządzenie badawcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Pracownicy SOLARIS zaprezentują obszary potencjalnej współpracy małopolskich firm z zespołem ośrodka przy opracowaniu innowacyjnych rozwiązań i produktów – takich, które mogą znaleźć zastosowanie w skomplikowanych infrastrukturach badawczych i przemysłowych. Opowiedzą także o możliwościach linii badawczych synchrotronu SOLARIS, z których już za kilka miesięcy będą mogli korzystać naukowcy i małopolski biznes.

W drugiej części spotkania Fundacja Inicjatyw Innowacyjnych zaprezentuje projekt Baltic TRAM. Daje on małopolskim przedsiębiorcom możliwość bezpłatnego przeprowadzenia pomiarów w ośrodkach badawczych Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Litwy, Łotwy i Estonii (region Morza Bałtyckiego). Aby zainspirować do działania, przytoczone zostaną przykłady wykorzystania przez firmy aparatury badawczej do rozwiązania problemów o charakterze produkcyjnym czy procesowym.

Na koniec spotkania uczestnicy będą mogli zobaczyć halę eksperymentalną z synchrotronem i pierwszymi trzema stanowiskami pomiarowymi: PEEM (mikroskop fotoelektronowy), XAS (stacja do badania widm absorpcji rentgenowskiej) i UARPES (stacja do badań techniką kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów).

Wydarzenie odbędzie się 18 maja br. w sali konferencyjnej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (ul. Czerwone Maki 98, Kraków), w godzinach 10:00–13:00.

Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu: mailowe, telefoniczne lub za pośrednictwem formularza online: https://goo.gl/forms/sa0jaM6bEyJx0VTx1. Mailowe zgłoszenia należy kierować na adres agata.chrzescijanek@uj.edu.pl. Numer telefonu do kontaktu: 12 664 41 61. 

Data opublikowania: 10.05.2017
Osoba publikująca: Karolina Mazur