Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

W tym roku, jak od samego początku, Uniwersytet Jagielloński włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Dwudziesta edycja Festiwalu, koordynowana przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiada się szczególnie emocjonująco, bowiem będzie to powrót na scenę krakowskich festiwali po czterech latach nieobecności. Lokalizacja wydarzeń festiwalowych uległa w tej edycji zmianie: z przestrzeni Rynku Głównego w Krakowie, wydarzenia festiwalowe przenoszą się do naukowych siedzib partnerów Festiwalu. Uniwersytet Jagielloński zaprasza wszystkich entuzjastów nauki i sztuki, do swoich jednostek naukowych i muzealnych (czwartek 16 maja), do Miasteczka Festiwalowego na Wydziale Chemii UJ (piątek 17 maja), Winnicy nad Dworskim Potokiem (18 maja 2024). Będziemy także obecni na Koncercie zespołów artystycznych krakowskich uczelnini scenie na Rynku Głownym w Krakowie, w sobotę 18 maja.

Jest nam niezmiernie miło, że w Miasteczku Festiwalowym UJ swoje stoiska i pokazy uruchomią również czołowe instytuty naukowe w Krakowie: Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Dziękujemy także za przyjęcie zaproszenie Jednostkom Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 i włączenie się w pokazy na miasteczku przybliżając rolę nauki w ratowaniu życia, zdrowia i mienia. 

Szczególnie zapraszamy do odwiedzin na stanowisku naszego Wydziału, gdzie gdzie zaprezentujemy między innymi licznik Geigera oraz naturalne i sztuczne źródła promieniowania jonizującego (m. in. skały, owoce) oraz sposoby ochrony przed promieniowaniem, proste eksperymenty demonstrujące istnienie oddziaływań międzycząsteczkowych i napięcie powierzchniowe cieczy czy dotyczące kształtu błon i baniek mydlanych (nawiązujące do oddziaływań między cząsteczkowych i napięcia powierzchniowego) oraz interferencji światła w cienkich błonach.

Pokażemy urządzenia powszechnego użytku wykorzystujące fale elektromagnetyczne (pilot do tv, czujniki UV czy kamera termowizyjna), a odwiedzający będą mogli samodzielnie zbadać właściwości różnych zakresów fal elektromagnetycznych. Zaprezentujemy także zjawiska optyczne związane z polaryzacją światła oraz proste przyrządy wykorzystujące te zjawiska, jak chociażby dobrze znane nam z kin okulary 3D.

Duża część badań naukowych w dziedzinie fizyki i chemii opiera się na pomiarach i analizie widm światła wysyłanego przez różne substancje. Zaprezentowany zostanie więc również spektrometr laboratoryjny, który umożliwi odwiedzającym obserwację widm światła pochodzącego z różnych źródeł.

Gorąco zachęcamy również do wzięcia udziału w debacie Czego jeszcze nie wiemy o kosmosie, która rozpocznie się o godzinie 13.00

Paneliści:
Prof. Agnieszka Pollo jest astronomką obserwacyjną i kosmolożką, pracowniczką Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wicedyrektorką Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Bada ewolucję galaktyk, zwłaszcza tych najtrudniej dostrzegalnych w naszych teleskopach.
Dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ jest kosmologiem i fizykiem relatywistą. Pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Bada, jakie konsekwencje dla ewolucji i struktury wszechświata – dotyczące np. czarnych dziur czy fal grawitacyjnych – wynikają z równań Einsteina oraz obserwacji kosmologicznych.
Prowadząca: 
Marta Lotka ukończyła studia z fizyki i kognitywistyki. Obecnie przygotowuje doktorat w Instytucie Fizyki Teoretycznej UJ.

Sala A0-01

Liczba miejsc 370 (200 wejściowek dostępnych w rezerwacji, 170 wejściówek dostępnych na miejscu)

Rezerwacja

 

Dziękujemy sponsorom XX Festiwalu Nauki i Sztuki w  Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, którzy zdecydowali się wesprzeć popularyzację nauki i tym samym pozwolili, by program Festiwalu stał się jeszcze pełniejszy: Kancelarii EUPATENT.PL Sp. z o.o., Kancelarii WTS Rzecznicy Patentowi – Witek, Śnieżko i Partnerzy oraz "SHIM-POL A.M. Borzymowski" E. Borzymowska-Reszka A. Reszka Spółka Jawna

XX Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim zrealizowano przy wsparciu  finansowym Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.