Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński podpisuje umowę z międzynarodowym ośrodkiem naukowym FAIR

26 października w Collegium Maius odbyło się spotkanie delegacji zarządu Facility for Antiproton and Ion Research (FAIR) z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego celem było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy obiema instytucjami oraz wymianie naukowej i studenckiej. Najstarszą uczelnię w Polsce reprezentował prorektor ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.

W skład delegacji weszli dyrektor zarządzający spółki FAIR GmbH prof. Paolo Giubellino, dyrektor ds. technicznych spółki FAIR dr Joerg Blaurock oraz koordynator programu GETInvoled dr Pradeep Ghosh. Po podpisaniu umowy, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz uniwersyteckich, a także władze Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, odbyła się dyskusja na temat roli Uniwersytetu Jagiellońskiego w ośrodku FAIR, w której oprócz delegatów oraz prof. Kuśtrowskiego wzięli udział również prodziekan ds. badań i rozwoju WFAiS UJ prof. Piotr Salabura, przewodniczący Rady Udziałowca spółki FAIR GmbH prof. Zbigniew Majka oraz Alicja Nowakowska z Zespołu Radców Prawnych UJ.

Budowany obecnie w Darmstadt w Niemczech ośrodek FAIR będzie jednym z największych tego typu ośrodków akceleratorowych na świecie przeznaczonych do badań podstawowych z fizyki oraz ich zastosowań przy użyciu antyprotonów i jonów.

Uniwersytet Jagielloński został mianowany w 2010 przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Udziałowca w międzynarodowej spółce FAIR GmbH i od tego czasu koordynuje udział Polski w budowie tej wielkiej infrastruktury badawczej. Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej realizują kilka dużych umów związanych z budową aparatury naukowej, która wchodzi w skład dużych urządzeń badawczych FAIR.

Podpisana umowa umożliwi naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego znaczne szersze wykorzystanie możliwości badawczych ośrodka FAIR. Przygotowana umowa jest w szczególności zorientowana na młodych naukowców poprzez uruchomienie dedykowanego systemu praktyk, stażów naukowych oraz wspólnie prowadzonych prac magisterskich i doktorskich.

Zobacz galerię zdjęć