Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nominacje do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju dla naukowców naszego Wydziału

Miło nam poinformować o otrzymaniu przez dr Aleksandrę Wrońską oraz dr. Jeremiego Ochaba nominacji do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”. Od 2018 roku nagroda jest przyznawana pod patronatem Prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicji Adamczak. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostają podmioty, które w swej pracy wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, stanowiąc podstawę zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju. 

Dr Aleksandra Wrońska otrzymała nominację za realizację projektu pt.: Monitorowanie rozkładu dawki w terapii protonowej
w czasie rzeczywistym przy użyciu ciężkich włókien scyntylacyjnych.

Celem projektu SiFi-CC jest rozwój metody monitorowania w czasie rzeczywistym terapii protonowej, co umożliwiłoby opracowywanie lepszych planów leczenia pacjentów onkologicznych, a co za tym idzie, lepsze i bezpieczniejsze leczenie. W tym celu grupa dr Wrońskiej rozwija układ detekcyjny do rejestracji natychmiastowego promieniowania gamma, które jest produkowane w tkankach pacjenta napromienianych wiązką protonową. Na podstawie zrekonstruowanego rozkładu źródła tego promieniowania można wnioskować o rozkładzie przestrzennym zdeponowanej dawki, jest to tzw. metoda prompt-gamma imaging. Sercem rozwijanego urządzenia są włókna wykonane z nowoczesnego materiału scyntylacyjnego odczytywane przez fotopowielacze krzemowe. Na obydwu polach dokonał się w ostatniej dekadzie ogromny postęp, który grupa wykorzystuje do rozwijania metod 
mogących w przyszłości służyć do poprawy jakości leczenia.

Dr Jeremi Ochab otrzymał nominację za realizację projektu pt.: „Zastosowanie teorii układów złożonych do wielowymiarowej analizy fluktuacji sygnału EEG mózgu człowieka”

Dr Ochab zajmuje się zastosowaniem fizyki układów złożonych (w szczególności układów na granicy krytyczności) do eksperymentalnych danych neuropsychologicznych (mierzonych techniką elektroencefalografii czy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, jak również aktigrafii, oraz dane behawioralne). Prowadzone badania podejmują tematykę chorób i zaburzeń cywilizacyjnych, rozwojowych, czy neurodegeneracyjnych, takich jak chroniczne niewyspanie, zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci lub demencja. W poszukiwaniu ich neurofizjologicznych markerów oraz w celu polepszenia ich diagnostyki i prognozowania wykorzystywane są metody fizyki statystycznej, przetwarzania szeregów czasowych i uczenia maszynowego. Grupa badawcza rozwija i weryfikuje nowe sposoby, które się w takich badaniach używa. Część wyników służy również do stworzenia interfejsu mózg-komputer.

Serdecznie gratulujemy!