Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Bliżej Nauki: Interfejs mózg-komputer

Wtyczka do mózgu z filmu "Matrix", chipy w mózgu z "Johny Mnemonic'a", zaprogramowani żołnierze z "G.I Joe", maszyny sterowane myślami z "Transformersów" z dnia na dzień, z roku na rok stają się coraz bardziej "science" niż "fiction". Te niegdyś futurystyczne pomysły stały się dziś szansą na lepsze życie ludzi chorych, którzy nie mogą komunikować się z otoczeniem.

Już dzisiaj interfejsy mózg-komputer umożliwiają pacjentom pisanie tekstów lub podstawowe sterowanie maszyną za pomocą świadomie generowanych fal mózgowych.
Żeby jednak stworzyć efektywny interfejs mózg-komputer należy najpierw zrozumieć jak "działa" ludzki mózg i poznać techniki pozwalające na jego "podglądanie".

Dr Anna Sochocka z Zakładu Technologii Gier UJ podczas wykładu „Interfejs mózg-komputer" podjęła próbę odpowiedzi na pytanie czy interfejsy mózg-komputer są bardziej „science" czy „fiction".

„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
http://www.blizejnauki.fais.uj.edu.pl

Link do materiału wideo