Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dni Otwarte synchrotronu SOLARIS i warsztaty projektu CENILS

Setki zdjęć synchrotronu SOLARIS wykonanych aparatami fotograficznymi, telefonami oraz tabletami, dziesiątki pytań oraz blisko 300 osób, które zobaczyły budynek SOLARIS, instalację synchrotronu oraz miały okazję posłuchać wykładów o innowacyjnych źródłach światła, takich jak lasery i synchrotrony - to bilans Dni Otwartych SOLARIS oraz warsztatów projektu CENILS, które odbyły się w dniach 17-18 października b.r.

Spotkania były dedykowane w szczególności przedsiębiorcom, naukowcom oraz mieszkańcom. W sumie przygotowaliśmy ponad 10 różnych wykładów, tak aby każda z grup otrzymała właściwy dla siebie przekaz.

Głównym celem projektu CENILS jest stworzenie ponadnarodowej sieci uniwersytetów, laboratoriów oraz podmiotów małego i średniego biznesu, która będzie promować efektywne użytkowanie, wiedzę o możliwościach badawczych i  rozwój innowacyjnych źródeł światła w obszarze Europy Środkowej, dlatego zależało nam, aby dotrzeć jak najszerzej do dwóch kluczowych grup, czyli przedstawicieli firm oraz naukowców, doktorantów, studentów – mówi dr hab. Krzysztof Dzierżęga, koordynator projektu CENILS (Central European Network for knowledge based on Innovative Light Sources).

O tym, co to jest synchrotron i jakie będzie jego zastosowanie opowiadał dyrektor Solaris prof. dr hab. Marek Stankiewicz. Nie tylko ze względu na wymiary, ale przede wszystkim mając na uwadze ogromny potencjał do prowadzenia badań, będzie to największe, multidyscyplinarne narzędzie pozwalające prowadzić unikalne badania naukowe w Polsce – podkreślał.

Dla wszystkich odwiedzających była to wyjątkowa okazja, gdyż mogli wejść do każdego pomieszczenia, w którym są poszczególne elementy tej wyjątkowej aparatury badawczej. Chociaż proces instalacji synchrotronu nie został jeszcze zakończony, to jednak był to dobry moment, aby z bliska obejrzeć poszczególne elementy urządzenia, gdyż po zakończeniu prac instalacyjnych dostęp do niektórych miejsc w trakcie testów oraz pracy maszyny nie zawsze będzie możliwy.  Na pewno po zakończeniu prac nie zobaczymy, jak w środku wygląda magnes synchrotronu, gdyż wszystkie połówki magnesu - po instalacji komór próżniowych - zostaną zamknięte.  

Mieszkańcy, którzy odwiedzili nas w sobotę, po zakończonych wykładach mogli wziąć udział w konkursie. Był to test wiedzy na temat synchrotronu i laserów. Aby poprawnie odpowiedzieć na pytania wcale nie trzeba było być zawodowym fizykiem – wystarczyło uważnie słuchać wykładów. Nagrodami w konkursie były rodzinne wejściówki do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.  Ilość poprawnie wypełnionych testów była bardzo duża, w związku z tym organizatorzy wśród tej grupy, losowali nagrodzonych.

Dla wszystkich, którzy zdecydowali się zmierzyć z testem, zamieszczamy prawidłowe odpowiedzi. Kliknij TUTAJ.

Dodatkowo  dla wszystkich grup biorących udział w Dniach Otwartych zostały przygotowane demonstracje: „jak szybko biegnie światło" z wykorzystaniem lasera femtosekundowego oraz pokaz widm różnych źródeł światła. Przygotowaliśmy także wystawę fotogramów obrazującą proces budowy synchrotronu.

Zainteresowanie synchrotronem przerosło nasze oczekiwania. Nie wszyscy, którzy chcieli, mogli skorzystać z otwartych drzwi, dlatego zapewniamy że, podobne wydarzenia będą organizowane w przyszłości.

 

 

Data publikacji: 28.10.2014
Osoba publikująca: Anna Gawlik