Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Seminarium wydziałowe z Profesor Lidią Morawską

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Wydział Chemii UJ zapraszają na wspólne seminarium wydziałowe, odbędzie się ono 7 czerwca o godzinie 14.00 na Wydziale Chemii.

Prelegentką seminarium będzie Profesor Lidia Morawska, której zainteresowania naukowe skupiają się na badaniach jakości powietrza i jej wpływu na ludzkie zdrowie i środowisko. Wygłosi Ona wykład Jakość powietrza: jak "zamknąć tę dyskusję"? 

Lidia MorawskaProfesor Lidia Morawska jest zatrudniona na stanowisku Distinguished Professor w Queensland University of Technology w Brisbane w Australii.

Rozprawę doktorską dotyczącą naturalnej promieniotwórczości i zawartości radonu w materiałach pochodzenia mineralnego Uczona obroniła w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1982 roku. Po uzyskaniu stopnia doktora, kontynuowała badania finansowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej na Uniwersytecie McMaster w Hamilton.

W 1992 roku zainicjowała w Queensland University działalność Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, które od 2002 roku jest międzynarodowym centrum eksperckim Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Prof. Morawska pełni funkcję Dyrektora tego centrum, zajmuje również stanowiska Vice-Chancellor Fellow w organizacji Global Center for Clean Air Research (GCARE), University of Surrey, Wielka Brytania oraz Research Fellow w Institute for Environmental and Climate Research (ECI), Jinan University, Guangzhou, Chiny.

Specjalizuje się w badaniu aerozoli i ich wpływu na atmosferę ziemską, jakość powietrza i tempo rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Jej ostatnie prace dotyczące udowodnienia roli aerozoli w transmisji wirusa SARS-CoV-2 skupiają się na analizie możliwej redukcji tempa i ryzyka zarażeń.  Jest autorką ponad tysiąca artykułów naukowych, Członkiem Australijskiej Akademii Nauk i laureatem wielu nagród. W uznaniu jej działalności magazyn „Time” ogłosił ją jedną ze 100 najbardziej wpływowych osobowości 2021 roku.

Seminarium wydziałowe z Profesor Lidią Morawską