Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład otwarty prof. Piotra Słomki

Sztuczna inteligencja (AI) napędza głębokie zmiany w całej opiece zdrowotnej, usprawniając wszystko, od podstawowych operacji po złożone procesy decyzyjne. W dziedzinach takich jak obrazowanie medyczne, patologia i kardiologia, techniki oparte na sztucznej inteligencji znacznie poprawiły jakość obrazu i dokładność diagnostyczną. Wiele z tych narzędzi jest już wykorzystywanych klinicznie.

Zaawansowane modele Al wykazują obecnie również głębokie zrozumienie wiedzy medycznej i procedur medycznych, które może przekraczać ludzkie możliwości zarówno pod względem szybkości, jak i spójności. Przykłady obejmują przewidywanie, kto jest zagrożony zawałem serca, kto może skorzystać z operacji lub przeszczepu, analizę genów w celu odkrycia mechanizmów choroby, odkrywanie i opracowywanie nowych leków, wirtualną opiekę nad pacjentem i wiele innych.

Al zaczyna odgrywać kluczową rolę w wykorzystywaniu elektronicznej dokumentacji medycznej i analizie rozległych szpitalnych baz danych za pomocą dużych modeli językowych. Postępy te nie tylko zwiększają wydajność opieki zdrowotnej, ale także poprawiają dostępność danych i wspierają bardziej świadome podejmowanie decyzji klinicznych. W miarę jak Al staje się coraz bardziej zintegrowana z dziedziną medycyny, ma coraz większy wpływ na praktykę medyczną, świadczenie opieki zdrowotnej i badania kliniczne. Kształtuje się przyszłość, w której Al jest integralną częścią rozwoju opieki nad pacjentem, stawiając nas na progu nowej ery w medycynie.

O tym wszystkim opowie prof. Piotr Słomka podczas wykładu otwartego Artificial Intelligence and medicine crossing the Rubicon, który odbędzie się 3 lipca br. o godzinie 19.30 w Collegium Novum.

Prelekcja przeprowadzona będzie w ramach 5th Jagiellonian Symposium on Advances in Particle Physics and Medicine.

Poster of the lecture by prof. Piotr Słomka

 

Piotr SłomkaProfesor Piotr Słomka jest Dyrektorem ds. Innowacji w Obrazowaniu i Profesorem Sztucznej Inteligencji w Medycynie i Kardiologii w Cedars-Sinai's Division of Artificial Intelligence in Medicine. Jego laboratorium przoduje w opracowywaniu zaawansowanych metod przetwarzania Al i obrazu w celu przekształcenia obrazowania serca.

Wykorzystując szeroki zakres metod obrazowania, zespół prof. Słomki dąży do automatyzacji analiz, zwiększenia dokładności diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych i przewidywania stanów zagrażających życiu pacjenta, takich jak zawały serca, poprzez integrację innowacji informatycznych ze spostrzeżeniami klinicznymi.

Osiągnięcia naukowe prof. Słomki doprowadziły do znaczących innowacji stosowanych obecnie w badaniach klinicznych na całym świecie. Naukowiec przewodził dwóm największym do tej pory rejestrom obrazowania serca dla SPECT i PET/CT poprzez współpracę międzyinstytucjonalną obejmującą ponad 20 ośrodków.