Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Copernicus Festival: Astronomia (bliskiej) przyszłości - prof. Agnieszka Pollo

Agnieszka PolloWszystko to, co widzialne – wliczając w to wszystkie galaktyki, gwiazdy i planety – może stanowić nie więcej niż 5% masy wszechświata. Cała reszta to ciemna materia, o której niewiele wiadomo, i ciemna energia, o której wiadomo jeszcze mniej.

Taki model kosmologiczny potwierdzają liczne obserwacje, ale przynosi on też trudności – bo chociaż ilość galaktyk odkrytych w ciągu kilku lat ulega zwielokrotnieniu i można się spodziewać, że dzięki nowoczesnym technologiom ich liczba wzrośnie nawet tysiąckrotnie, to bez zbadania tego, co niewidoczne, poznanie wszechświata nie będzie kompletne. W jaki sposób naukowcy zgłębiają tę tajemnicę? Jak zbierają dane o odległych obszarach kosmosu? Między innymi na te pytania już 22 maja w trakcie tegorocznej edycji Copernicus Festival odpowie profesor Agnieszka Pollo. Prelekcja "Astronomia (bliskiej) przyszłości: dane, maszyny i ludzie" odbędzie się o godzinie 19.00 w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15 w Krakowie.

O 20.15 dr Tomasz Miller porozmawia z prof. Agnieszką Pollo o tym, czego jeszcze nie wiemy o wszechświecie i gdzie leżą klucze do jego zrozumienia. Ciemna materia i energia, niewidoczne galaktyki, supermasywne czarne dziury... co jeszcze spędza sen z oczu badaczom kosmosu?

Badaczka jest związana z Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Kierowała polską komórką projektu głębokiego przeglądu nieba, który pozwolił na stworzenie największej trójwymiarowej mapy Wszechświata z czasów, gdy ten był dwukrotnie młodszy niż obecnie. Jej badania mają na celu m.in. odtworzenie rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie. Obserwuje też szczególnie trudne do wykrycia galaktyki, których światło dociera do nas w niewielkim stopniu.

Copernicus Festival potrwa od 21 do 26 maja i nie zabraknie na nim wybitnych naukowców, którzy odsłonią przed słuchaczami zaskakujące i nieznane powszechnie fakty o świecie, który nas otacza. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Maszyna, dlatego cykl wykładów rozpocznie Piotr Durka opowiadając o tym, jak połączenie mózgu z komputerem może zmienić naszą codzienność, a w ramach pasma Konfrontacje będziemy mogli usłyszeć dyskusję o tym, czy sztuczna inteligencja wniesie do nauki nową jakość.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Więcej informacji: www.copernicusfestival.com

Zobacz video galerię