Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarł Wojciech Inglot, absolwent UJ, twórca kosmetycznego imperium

23 lutego 2013 roku zmarł Wojciech Inglot, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany jako założyciel i właściciel globalnej firmy branży kosmetycznej INGLOT COSMETICS. Uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Wojciecha Inglota odbył się w dniu dzisiejszym w Kościele Księży Salezjanów w Przemyślu; pochowany został na Cmentarzu Zasańskim.

Wojciech Inglot urodził się i wychował w Przemyślu. Po ukończeniu liceum wyjechał do Krakowa, gdzie studiował chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzięki dobrym wynikom w nauce mógł uczestniczyć w zagranicznych wymianach studenckich. Studia magisterskie ukończył w roku 1979. Planował kontynuować karierę naukową podejmując studia doktoranckie, lecz nie udało mu się zaliczyć egzaminu wstępnego. Z inicjatywy jego mentora, profesora Stefana Smolińskiego, został zatrudniony w laboratorium badawczym Polfy, gdzie miał przeczekać rok i kolejny raz podejść do egzaminu wstępnego. Został jednak wezwany do obowiązkowego odbycia służby wojskowej w krakowskim desancie.

Po zakończeniu służby wojskowej kontynuował pracę w krakowskiej Polfie, lecz nie wiązał swojej dalekiej przyszłości z tą firmą, planując uruchomienie własnego biznesu. Nie tracił kontaktu ze światem farmaceutycznym dzięki anglojęzycznym pismom specjalistycznym, które zakładowy OBR (ośrodek badawczo-rozwojowy) dostawał z rozdzielnika. Pozwalało mu to także szlifować język angielski. Okresowo wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych, gdzie również podglądał nowości farmaceutyczne.

Swoją firmę kosmetyczną założył w 1983 roku. Na początku nie produkował kosmetyków, tylko płyn do czyszczenia głowic magnetofonowych. Pierwszym produktem kosmetycznym był dezodorant VIP, wkrótce pojawił się nowy asortyment - to Inglot jako pierwszy wprowadził na polski rynek kosmetyki kolorowe, jak np. lakiery do paznokci.

Firmę założył w Przemyślu, gdzie do dziś powstaje 95 proc. całej produkcji wysokiej jakości kosmetyków Inglot: pomadki do ust, cienie do powiek czy lakiery do paznokci. Jeszcze niedawno w jednym z wywiadów jego szef tłumaczył, że przenoszenie produkcji na przykład do Azji jest całkowicie nieopłacalne, bowiem proces powstawania produktu na miejscu jest pięć razy szybszy.

Wojciecha Inglota można uznać za biznesowego wizjonera, o czym świadczy błyskawiczny rozwój jego sklepów. W 2001 roku Inglot otworzył swoją pierwszą wyspę handlową w Polsce, pięć lat później postawił na zagraniczną ekspansję - pierwszy zagraniczny salon został otwarty w 2006 roku w Montrealu w Kanadzie. Dziś Inglot posiada 333 salony w 46 krajach na 6 kontynentach (z czego ok. 160 w Polsce). W tej grupie są najbardziej prestiżowe lokalizacje, np. w słynnych domach towarowych Macy's czy przy nowojorskim Times Square, gdzie zakupy robią m.in. Avril Lavigne, Kim Kardashian czy Britney Spears, która reklamowała produkty Inglot w czasie jednej ze swoich tras koncertowych.

W ostatnich latach wielki impet nadała firmie Inglota ekspansja na rynek arabski. Swoistym biletem wstępu stał się oddychający i przepuszczający wodę lakier do paznokci O2M. Produkt bardzo poszukiwany, bowiem zgodnie ze wskazaniami Koranu przed każdą modlitwą muzułmanie muszą obmyć dłonie. Dziś salony Inglot Cosmetics spotkać można w Dubaju, Katarze i Arabii Saudyjskiej.

W zeszłym roku z radością przyjął nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii sukces. Został nią wyróżniony jako pierwszy w historii.

Inglot Cosmetics to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzisiaj marek kosmetycznych świata. Twórca tej potęgi zmarł w sobotę na wylew w przemyskim szpitalu w wieku zaledwie 57 lat.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie Wojciechowi Inglotowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, zasłużonemu przedsiębiorcy i działaczowi społecznemu.

Wojciech Inglot został uhonorowany za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz za działalność społeczną i charytatywną.

 

 

Data opublikowania: 27.02.2013
Osoba publikująca: Anna Gawlik