Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Otwarcie wystawy "Wizje neuronalne" profesora Romualda Janika

Zapraszamy na otwarcie wystawy prof. Romualda Janika „Wizje neuronalne”, która odbędzie się 23 maja o godzinie 17.30 w Bibliotece Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Wystawa „Wizje neuronalne” pokazuje obrazy wygenerowane przez sieci neuronowe, których połączenia neuronalne zostały sztucznie zaburzone przez autora, tym samym modyfikując ich wewnętrzny "obraz świata" na zupełnie indywidualny - nie powiązany już ściśle z rzeczywistością. Wystawione prace dają wgląd w te alternatywne światy, na poły oniryczne, na poły surrealistyczne - mogące sprawiać wrażenie osobistych wizji tych "neuronalnych bytów", skąd tytuł wystawy. Częste niedookreślenie tych obrazów, spowodowane pojawiającymi się na nich abstrakcyjnymi czy kwazi-organicznymi, lub kwazi-technicznymi elementami, prowadzi do możliwych nader subiektywnych interpretacji - gdzie znaczenie jest w całości kreowane przez odbiorcę.

Prof. Romuald Janik jest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W swojej pracy naukowej zajmuje się teorią strun, ale również, w ostatnich latach, sztuczną inteligencją i sieciami neuronowymi. Jego pasją są szeroko pojęte sztuki wizualne, a w szczególności fotografia. Eksperymenty z sieciami neuronowymi zaowocowały dość nieoczekiwanym pojawieniem się quasi-artystycznego obrazowania przez sieci neuronowe, które nigdy nie zetknęły się z ludzką sztuką. Doprowadziło to bezpośrednio do obecnej wystawy, będącej drugą z tej tematyki - po wystawie „Creatio ex Machina. Wewnętrzne światy sieci neuronowych” w Galerii Wozownia w Toruniu w 2022 roku.

Prace autora można zobaczyć na stronie: https://neuromorphic.art/ oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/neuromorphicart/.

Plakat wystawy "Wizje neuronalne"