Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Wystawa ARCHIE GRANOT PAPERCUTS

Wydział Fizyki,  Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na wystawę prac Archiego Granota z Izraela, artysty tworzącego safardyjską odmianę wycinanki żydowskiej.

Urodzony w Londynie (1946) Archie Granot od 1967 roku mieszka i pracuje w Izraelu. Studia wyższe z zakresu nauk politycznych i rusycystyki ukończył na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i kontynuował na Uniwersytecie w Glasgow.

Jak wielu Izraelczyków jego pokolenia, zanim przeniósł się do Jerozolimy w 1978 roku, przez szereg lat był członkiem społeczności lokalnego kibucu – spółdzielni rolniczej, gdzie pracował w gospodarstwie mlecznym i zajmował się uprawą melonów.

Archie Granot jest artystą samoukiem. Pierwsze dzieła – papierowe wycinanki wyrosłe z tradycji żydowskiej powstały w 1979 roku. Od tego czasu tworzy je nieprzerwanie, ze szczególną precyzją oddając w wielowymiarowych, barwnych kolażach symbolikę Sacrum i duchowość sztuki, głęboko osadzonej w uniwersalnym, religijnym przekazie Biblii.

Jego prace wchodzą w skład publicznych i prywatnych kolekcji na całym świecie, łącznie z Biblioteką Kongresu USA, Jewish Museum w Nowym Jorku, Muzeum Nowoczesnej Sztuki Sakralnej w Saint Louis, Muzeum Wiktorii i  Alberta w Londynie, Yeshiva University Museum w  Nowym Jorku oraz Israel Museum w Jerozolimie.

Wystawę można podziwiać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (ul. Olenadry 3) w teminie 15 czerwca 2018 r. - 13 lipca 2018 r. (pon. 10:00-17:00, wt-pt. 10:00-15:00, 7 lipca 10:00-14:00)