Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich zafascynowanych nauką, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Odbywa się raz w roku, w ostatni piątek września. Jej celem jest pokazanie uczestnikom, jak niezwykle ciekawa i ważna jest praca naukowców. 

Biuro Promocji Wydziału FAIS organizuje Małopolską Noc Naukowców na Wydziale od 2010 roku. Podczas każdej edycji odwiedza nasz Wydział kilka tysięcy osób, aby wczuć się w rolę naukowca, zapoznać się z najnowszymi odkryciami i zgłębić tajniki nauki. Uczestnicy mają szansę wziąć udział w ciekawych warsztatach, interaktywnych pokazach doświadczeń fizycznych i pokazach z zakresu nowych technologii oraz wykładach. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również uruchomiony kilka lat temu program zwiedzania laboratoriów.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020, Akcji Marie Curie.

Web Content Display Web Content Display

Małopolska Noc Naukowców na Wydziale FAIS

Około 4200 osób przybyło w piątek na nasz Wydział, aby uczestniczyć w Małopolskiej Nocy Naukowców. Tłumy młodych entuzjastów nauki zaczęły napływać do nas już godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Wśród kilkuletnich naukowców największą popularnością cieszyły się warsztaty „Fizyka w kuchni", "Zdaj egzamin na czarodzieja" i "Budujemy peryskop", ci trochę starsi z chęcią podejmowali się budowy spektroskopu czy poznawali paliwa przyszłości.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się dlaczego prąd kopie, czy można widzieć uszami oraz jak gry nami grają i korzysta z nas oprogramowanie. Dr Tadeusz Pałasz wprowadził słuchaczy w zagadnienie obrazowania magnetyczno-rezonansowego, a prof. dr hab. Jarosław Koperski opowiedział o wszędobylskich siłach van der Waalsa. Młodzi naukowcy mieli również wyjątkową okazję wziąć udział w wykładzie "Izotopy wokół nas" prowadzonym przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. hab. Stanisława Kistryna.

W holu głównym Instytutu Fizyki nieprzerwanie przeprowadzane były interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku z zakresu elektromagnetyzmu (m.in. silniczki elektromagnetyczne, świecący ogórek, jak zbudować głośnik), optyki (jak własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D), biofizyki (badanie rytmu serca, ciecze nienewtonowskie, itp.).

Najmłodsi nauczyli się jak własnoręcznie zbudować most, zachwycili się krzesłem fakira, generatorem Van de Graaffa oraz eksperymentem łańcuchowym. Miłośnicy nowoczesnych technologii poznali m.in. sposób działania interfejsu mózg-komputer i robotów LEGO MINDSTORMS.

Wszystkim miłośnikom nauki, którzy odwiedzili nas 27 września, serdecznie dziękujemy i zapraszamy na przyszłoroczną Małopolską Noc Naukowców!

Wszystkie zdjęcia można znaleźć tutaj.

 

Photogallery