Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich zafascynowanych nauką, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Odbywa się raz w roku, w ostatni piątek września. Jej celem jest pokazanie uczestnikom, jak niezwykle ciekawa i ważna jest praca naukowców. 

Biuro Promocji Wydziału FAIS organizuje Małopolską Noc Naukowców na Wydziale od 2010 roku. Podczas każdej edycji odwiedza nasz Wydział kilka tysięcy osób, aby wczuć się w rolę naukowca, zapoznać się z najnowszymi odkryciami i zgłębić tajniki nauki. Uczestnicy mają szansę wziąć udział w ciekawych warsztatach, interaktywnych pokazach doświadczeń fizycznych i pokazach z zakresu nowych technologii oraz wykładach. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również uruchomiony kilka lat temu program zwiedzania laboratoriów.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020, Akcji Marie Curie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Małopolska Noc Naukowców 2012

28 września Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przeżył prawdziwe oblężenie… ok. 5530 entuzjastów nauki, zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych, którzy przybyli do siedziby Wydziału przy ulicy Reymonta 4 w Krakowie, aby wczuć się w rolę naukowca, zgłębić tajniki nauki, nasycić głęboko drzemiący głód wiedzy. Wśród kilkuletnich naukowców największą popularnością cieszyły się warsztaty „Fizyka w kuchni", ci trochę starsi z chęcią podejmowali się budowy modelu Mikroskopu Sił Atomowych, spektroskopu czy peryskopu.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się  dlaczego nie ma krasnoludków, olbrzymów i dlaczego smoki bały się rycerzy, czy można widzieć uszami, jaką rolę fizyka pełni w walce z rakiem, co to są optyczne zegary atomowe czy jakie są przełomy i wyzwania medycyny XXI wieku.

Równocześnie w holu głównym Instytutu Fizyki przeprowadzane były interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku z zakresu elektromagnetyzmu (m.in. silniczki elektromagnetyczne, świecący ogórek), optyki (jak własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D), biofizyki (badanie rytmu serca) i cieczy (najwspanialszy klej do wody, szalona pończocha, chmura w butelce).

Miłośnicy  nowoczesnych technologii poznali sposób działania interfejsu mózg-komputer i laptopa z obrazem 3D, najmłodsi zachwyceni byli pokazami robotów LEGO MINDSTORMS, gier wideo oraz gier na DDR.

W Kinie IMAX przy Alei Pokoju 44 nasi studenci już od godzin porannych starali się zaciekawić uczestników pokazami "Kosmicznych robotów", a wieczorem odbył się pokaz „Hubble" w technologii 3D.

Byliśmy obecni nie tylko w siedzibie Wydziału i w Kinie IMAX.  Podczas uroczystego otwarcia tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców w Kinie Kijów mieliśmy zaszczyt zaprezentować widowisko „Noc w Wirtualnym Świecie", które przygotowaliśmy wspólnie z Alvernią Studios, IMAX Polska i Apollo Film. Podczas pokazu, Alvernia Studios opowiedziała o wirtualnej sztuce ruchu – motion capture, a zgromadzone w Kinie Kijów dzieci szybko zaprzyjaźniły się z zaproszonym przez naszych Partnerów gościem – lwem Leonem. Nasz Wydział zaprezentował interfejs mózg-komputer, przedstawił rolę, jaką pełnią w medycynie oraz militayiuriach gry poważne, a student, Mateusz Sroka, zaciekawił obecnych na sali widzów prezentacją na temat technologii 3D.

Dużą popularnością cieszyły się stanowiska Kinect, wystawione w holu Kina Kijów przez naszych przyjaciół z firmy Microsoft, często odwiedzany był również tzw. Retro gaming room usytuowany w Filmowej Cafe.

Wszystkim miłośnikom nauki, którzy odwiedzili nas 28 września, serdecznie dziękujemy i zapraszamy na przyszłoroczną Małopolską Noc Naukowców!

Data publikacji: 05.10.2012
Osoba publikująca: Anna Gawlik