Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kliknij Futuronautę

34 teksty futurystyczno-naukowe awansowały do finału konkursu „Futuronauta", którego organizatorem jest CITTRU* działające na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teraz pora na głosowanie internautów, którzy do 2 kwietnia będą mogli wybrać swoje ulubione opowiadanie.

Włącz turbiny swej wyobraźni, napędzane paliwem wiedzy. Zostań Futuronautą i przewiń świat do przodu!Tak CITTRU zachęcało do tworzenia i zgłaszania  tekstów futurystyczno-naukowych. Nadeszło ich ponad 130.

Zagłosuj i wygraj

Z tego zbioru organizatorzy wybrali 34, które najlepiej spełniały kryteria konkursu: były pomysłowe i oryginalne, charakteryzowały się spójną i konsekwentnie prowadzoną akcją, były poprawne językowo, posiadały wyraziste odniesienia do wiedzy naukowej oraz oczywiście "dobrze się je czytało", czyli mówiąc formalnie miały potencjał literacki.

Czas na internautów i ich opinie wyrażone kliknięciami w przycisk „głosuję". Można tego dokonać na stronie: www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl, gdzie udostępnione są w całości wszystkie teksty finałowe. Głosowanie trwa do 2 kwietnia 2012 roku do godziny 23.59. Dla głosujących organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci książek z wydrukowanymi tekstami futuronautycznymi. Autor zwycięskiego tekstu otrzyma 2000 zł i zaszczytny tytuł Futuronauty.

Równocześnie prace rozpoczęło jury konkursowe (Jacek Dukaj, prof. Jerzy Jarzębski oraz Sławomir Zagórski). Wyłoni ono tekst, którego autor otrzyma Nagrodę Główną w wysokości 7000 zł!

Wizje przyszłości

Teksty finałowe prezentują całe spektrum twórczościpisarskiej – informuje Bożena Podgórni z CITTRU. - Poczynając od eseju  popularnonaukowego po cyberpunk, od humoru po depresyjne wizje i melancholię, od opowiadań iskrzących się dialogami po wciągające narracje głównych bohaterów.

A tematy, które inspirują autorów? To także rozległa przestrzeń. Pojawiają się popularne wątki związane z rozwojem sztucznej inteligencji, bioniką, dominacją przemysłowych korporacji lub zachłyśnięciem się wirtualną rzeczywistością, ale towarzyszą im także rzadziej eksplorowane obszary: świadomość roślin, spiski w przyszłości, świat jednego języka lub testowanie ekosystemów – podkreśla Podgórni. Wszystkie teksty zakwalifikowane do fazy finałowej ukażą się w specjalnym wydawnictwie przygotowywanym przez CITTRU.

Pokazać frapującą naukę

Celem konkursu organizowanego przy współpracy z „Gazetą Wyborczą", Centrum Nauki Kopernik, Portalem Wiedzy Onet.pl, Wydawnictwem Literackim oraz portalem F5 jest zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości. Konkurs ma pokazywać, że nauka może być frapująca, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji.

Wystarczyło tylko w tekście, o rozmiarze nie większym niż 8000 znaków, zamieścić ciekawą prognozę opartą o naukową wiedzę. Organizując konkurs, podkreślaliśmy, że żadne tematy nie będą dla nas mniej ważne. Nie chcieliśmy, aby uczestników myliła nazwa CITTRU. Mimo, że jest to instytucja mająca na swym szyldzie zwroty „centrum innowacji" i „transferu technologii" – to zajmuje się ona wspieraniem rozwoju nauki i nauk w ogóle. Stąd oprócz Nagrody Głównej i Nagrody Internautów ustanowiliśmy też specjalne nagrody za tekst futurystyczno-humanistyczny i tekst ogólnie traktujący o rozwoju nauki – informuje Piotr Żabicki z CITTRU.  

Ogłoszenie ostatecznych wyników konkursu nastąpi w pierwszej połowie kwietnia, zaś wręczenie nagród będzie miało miejsce 17 kwietnia podczas gali otwierającej krakowskie Forum Nowej Nauki.

Zobacz tytuły tekstów zakwalifikowanych do fazy finałowej konkursu "Futuronauta".

Szczegóły i aktualności dotyczące konkursu na stronie: www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl oraz www.facebook.com/nimb.cittru

 

Konkurs jest częścią autorskiego programu CITTRU promującego różnorodne elementy nowoczesnej nauki pt. "ODKRYJprzestrzenieNOWEJnauki".

 

Patroni

Data opublikowania: 12.03.2012
Osoba publikująca: Anna Miąso