Wystawa "Maria Skłodowska-Curie i kwiaty" w Bibliotece Wydziału FAIS UJ

Marię Skłodowską-Curie znamy jako najwybitniejszą i najbardziej inspirującą uczoną, dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, odkrywczynię polonu i radu, pierwszą w historii kobietę – profesora Sorbony. Mniej znane jest zafascynowanie Uczonej przyrodą: Skłodowska kochała drzewa i kwiaty, najchętniej odpoczywała podczas górskich wspinaczek, pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. O budowie Instytutu Radowego w Paryżu pisała: Jednym z pierwszych moich starań było sadzenie drzew na ciasnym placu otaczającym laboratorium. Bardzo potrzebowałam tego, aby moje oczy mogły wiosną i latem cieszyć się widokiem zieleni. Chodziło mi też o zrobienie przyjemności ludziom mającym pracować w nowym budynku.

Pani Alicja Rafalska-Łasocha z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowała wystawę przybliżającą niezwykłą biografię Marii Skłodowskiej-Curie i jej kontakty z najwybitniejszymi umysłami ówczesnego świata naukowego. Kwiaty i zieleń to motywy przewodnie Wystawy, nie dziwi więc fakt, że prezentowano ją w Ogrodzie Botanicznym UJ.

Teraz wystawę Maria Skłodowska-Curie i kwiaty można oglądać w przepięknych pomieszczeniach Biblioteki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Chcesz wiedzieć, co wspólnego z Marią Skłodowską-Curie mają: róża, clematis i żonkil? Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Wystawy!

Maria Pawłowska

Kurator Wystawy: dr Alicja Rafalska-Łasocha (Wydział Chemii UJ)

Współpraca: M. Grzesiak-Nowak, M.Pawłowska, J.Wichman, K.Żyrek (Biblioteka Wydziału FAIS UJ)

Termin: 28 września – 11 października 2015