Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bliżej Nauki: Świetlana przyszłość (i teraźniejszość) telekomunikacji - dr. hab. Szymon Pustelny

Na przestrzeni ostatniej dekady ilość dostępnych danych wzrosła niemal pięćdziesięciokrotnie. Tak gwałtowny, wykładniczy wzrost stawia przed współczesną technologią zupełnie nowe wyzwania, gdyż dane te trzeba przechowywać i przetwarzać, ale również transmitować.

Jednym z elementów, które umożliwiły transmisję ogromnej ilości danych był rozwój światłowodowych sieci telekomunikacyjnych. To bowiem wynalezienie światłowodu i późniejsze udoskonalenie procesu jego produkcji, jak również stworzenie całej okołoświatłowodowej infrastruktury pozwalającej na wytwarzanie, modulację czy detekcję światła sprawiło, że pojawiły się nowe możliwości, które pozwoliły sprostać coraz większym wymaganiom.

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną zagadnienia związane ze współczesnymi sieciami światłowodowymi. Szczególna uwaga poświęcona będzie perspektywie fizyka doświadczalnego, która pozwoli wytłumaczyć zasadę działania oraz proces wytwarzania światłowodów. Pokrótce omówione zostaną także inne elementy telekomunikacyjnych sieci światłowodowych, co pozwoli uwypuklić zalety tego typu sieci i wytłumaczyć ich fenomen we współczesnym świecie.

Wykład został wygłoszony przez dr. hab. Szymona Pustelnego z Zakładu Fotoniki w Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ.

„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

https://blizejnauki.fais.uj.edu.pl/​

Zobacz video galerię