Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Środowe pokazy dla szkół

Idea cyklicznych wykładów znanych jako „Spotkania Środowe”, pojawiła się na Wydziale Fizyki UJ w latach 90-tych XX wieku i została zainicjowana przez panią dr Zofię Gołąb-Meyer.  Na początku „Spotkania Środowe” były skierowane do nauczycieli, którzy po pewnym czasie pojawiali się na tych wykładach z najlepszymi uczniami. Ponieważ na „Spotkaniach Środowych”  można było posłuchać ciekawych i różnorodnych wykładów z fizyki, wygłaszanych zarówno przez dr Zofię Gołąb – Meyer jak i przez gościnnie zapraszanych wykładowców, nauczyciele zaczęli pojawiać się z całą klasą. Coraz częściej też wykłady były ubarwiane doświadczeniami pokazowymi.

W roku 2005 „Spotkania Środowe” zaczął prowadzić dr Marek Gołąb. Wykłady te ewoluowały i składały się już w całości z pokazów fizycznych, ilustrujących m.in. takie zagadnienia z fizyki:

     - fizyczne rozmaitości,

     - siły i ruch,

     - o falach,

     - o cieple,

     - prąd elektryczny i wiele innych.

 

Cykl ten zostaje przerwany przez pandemię koronawirusa COVID-19 w marcu 2020 roku. Ponieważ przedłużająca się pandemia uniemożliwiła spotkania na żywo, Pracownia Pokazów Fizycznych wraz z Biurem Promocji Wydziału zapoczątkowała nowy cykl filmów publikowanych w serwisie YouTube, zatytułowany „Fizyka na planie” (więcej o tym cyklu tutaj).

Od października 2022 roku wykłady popularnonaukowe, skierowane już nie tylko do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, ale do wszystkich zainteresowanych, zostają wznowione pod tytułem:  "Fizyka w doświadczeniach" i prowadzi je dr Piotr Kurzydło.