Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

TEDx: dr Dagmara Sokołowska - jak uczyć fizyki

Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia Pani dr. Dagmary Sokołowskiej podczas TEDxKraków 2012, konferencji, której tematem były "Sekretne życia". Dr Dagmara Sokołowska jest pomysłodawcą Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik" (http://www.swietlik.edu.pl/), zrzeszającego ponad 30 000 dzieci, ich nauczycieli i rodziców w ciekawym projekcie edukacyjnym.

Od inauguracji zajęć Uniwersytetu Dzieci w Polsce w maju 2007 r. dr Sokołowska współprowadzi warsztaty z fizyki dla dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Od roku szkolnego 2010/2011 uczestniczy w kolejnym projekcie Uniwersytetu Dzieci - Planeta Szkoła wskazując nauczycielom szkół podstawowych nowoczesne metody nauczania przyrody.

Jest pomysłodawczynią i animatorką odbywającej się od 2007 r. dwa razy w roku Akademii Fizyki (www.if.uj.edu.pl/akademia/) – sesji dla 300-350 uczniów z województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego, szczególnie zainteresowanych fizyką. Na terenie Instytutu Fizyki UJ dr Dagmara Sokołowska od 2005 r. prowadzi na Otwarte Warsztaty z Fizyki dla gimnazjalistów i licealistów (http://www.if.uj.edu.pl/warsztaty/warsztaty.html).

Dr Sokołowska pracuje również w redakcji "Fotonu" i "Neutrino" – popularnych kwartalników popularyzujących naukę, wydawanych przez Instytut Fizyki UJ. Jest również autorką lub współautorką kilkunastu zamieszczonych w nich tekstów (http://www.if.uj.edu.pl/Foton/). Regularnie uczestniczy we wszelkich akcjach popularyzujących nauki przyrodnicze organizowanych na terenie Małopolski.

Przygotowała i prowadziła autorskie warsztaty z fizyki oparte o doświadczenia z wykorzystaniem przedmiotów i materiałów codziennego użytku na potrzeby długofalowego programu FENIKS. Program ten, realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, miał na celu popularyzację i odbudowę zainteresowania młodzieży fizyką, wspomaganie szkół w rozwijaniu podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów.
FENIKS objął ponad 6 tysięcy uczestników z województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Dr Dagmara Sokołowska przygotowała dla uczestników warsztatów skrypt pt. "Fizyka w domu".

W obszarze jej zainteresowań leżą również różne formy nauczania przedmiotów ścisłych na wszystkich poziomach - od żłobka do uczelni wyższych. Jest zwolenniczką podejścia „aktywnego uczenia się", w którym dzieci uczone są analitycznego rozwiązywania problemów – wierzy, że to jest właśnie sposób, w jaki powinniśmy uczyć nasze dzieci w przyszłości. Jest też zaangażowana w szkolenie nauczycieli fizyki, rozwój motywacyjnych technik nauczania, projektowanie testów i egzaminów z fizyki do szkół ponadgimnazjalnych, a także pisanie dydaktycznych przewodników. Opracowuje programy oceny i przekonuje administrację do wzięcia tej nowatorskiej metody na poważnie.

W swojej prezentacji dr Dagmara Sokołowska opowiedziała nam o swoich pasjach – fizyce i edukacji, o swoim marzeniu – uniwersalnej edukacji rozwijającej naturalne zdolności dzieci i przygotowującej do życia, a także o swoich planach wdrożenia tego podejścia do polskiego systemu edukacji.

Link do materiału wideo