Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Pani Profesor Antonina Kowalska uhonorowana Medalem Stulecia Odzyskana Niepodległości

19 marca 2021 r., w 76 rocznicę pierwszej powojennej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, miała miejsce szczególna uroczystość, podczas której upamiętniono organizatorów, wykładowców i studentów tajnego nauczania w okresie okupacji niemieckiej.

Z tej okazji, na wniosek Stowarzyszenia Ne Cedat Academia, uhonorowana została Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, Pani Profesor Antonina Kowalska, jedna z ostatnich żyjących uczestniczek tajnego nauczania. Z końcem lipca 1944 roku Pani Profesor zdała tajną maturę, a jesienią zapisała się na tajne komplety, by na Uniwersytecie Jagiellońskim studiować matematykę. Uzyskała absolutorium z matematyki, ale ostatecznie, w 1950 roku obroniła pracę magisterską z fizyki i na prawie 50 lat związała się z Instytutem Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dokonując dekoracji, minister Wojciech Kolarski przypomniał, że Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości ustanowiono „z myślą o tych wszystkich, którzy swoją służbą publiczną, walką o niepodległość, o wolność, osiągnięciami zawodowymi, pracą społeczną i działalnością artystyczną, przyczynili się do tego, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Rzeczypospolitą.” A zwracając się do Pani Profesor powiedział: „Jest Pani bohaterem tego dnia, w którym wspominamy to co wydarzyło się 76 lat temu, czyli inaugurację roku akademickiego, która była kontynuacją tajnego nauczania na Uniwersytecie Jagiellońskim”.

Podczas krótkiego wywiadu udzielonego dziennikarzom Pani Profesor podkreślała, że dla jej rówieśników podjęcie nauki i jej kontynuowanie w czasie wojny było niezwykle ważne, mimo rozlicznych niebezpieczeństw i trudności związanych z tajnym studiowaniem. W ciepłych słowach podziękowała też swoim nieżyjącym rodzicom, dzięki którym mogła poświecić się nauce w trudnych wojennych i powojennych czasach.

Gdy w ubiegłym roku z powodu pandemii zamknięto szkoły i uniwersytety, Pani Profesor, zaniepokojona tą niecodzienną sytuacją, wystosowała do uczniów i studentów specjalny list, przypomniany podczas piątkowej uroczystości, w którym zaapelowała, by młodzi ludzie „nie marnowali swojego czasu na bezcelowe aktywności, tylko uczyli się, bez względu na trudną sytuację, z jaką przyszło im się zmierzyć.”

Uczestniczący w uroczystości przedstawiciele Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ złożyli Pani Profesor serdeczne życzenia, odczytano również specjalny list gratulacyjny, jaki w imieniu całej społeczności Wydziału na ręce Pani Profesor Antoniny Kowalskiej przesłała Pani Dziekan WFAIS UJ, prof. dr hab. Ewa Gudowska Nowak.

tekst: Maria Pawłowska, zdjęcia: Krzysztof Magda