Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Małopolska Noc Naukowców 2011

23 września na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki UJ odbyła się Małopolska Noc Naukowców. Instytut Fizyki UJ przy ulicy Reymonta 4 ogarnęło naukowe szaleństwo

Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, tłumy najmłodszych entuzjastów nauki zaczęły napływać godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy. Z wielką radością brali udział w atrakcyjnych warsztatach, podczas których mogli poznać odpowiedzi na wiele pytań – np. dlaczego posiadamy dwoje oczu i uszu, jak z kubków i nitki zbudować telefon oraz co to jest iluzja. W grupie warsztatów dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych można było natomiast własnoręcznie zbudować spektroskop, peryskop, poznać metody holograficzne lub skonstruować mikroskop sił atomowych z klocków LEGO.

W tym samym czasie w salach wykładowych odbywały się sesje popularnonaukowe, które - ku zaskoczeniu prowadzących – cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dorosłych… Podczas cyklu dziesięciu wykładów słuchacze poznali zasady działania GPS-u, możliwości jakie otwiera przed nami Wirtualny Świat, posłuchali o najważniejszych konwencjonalnych i tzw. odnawialnych źródłach energii, dowiedzieli się również w jaki sposób medycyna wykorzystuje promieniowanie jądrowe oraz czy istnieje życie we Wszechświecie. Największe tłumy zgromadził wykład z pokazami doświadczeń fizycznych.

Równocześnie w holu głównym Instytutu Fizyki przeprowadzane były interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku z zakresu elektromagnetyzmu (m.in. elektromagnes ze śruby, świecący ogórek), optyki (budowa i zasada działania oka), cieczy (tańczące rodzynki) i fizyki dla najmłodszych (tęcza w laboratorium).

Zaprezentowano również nowoczesne technologie, tj. interfejs mózg-komputer i laptop z obrazem 3D, najmłodsi zachwyceni byli pokazami robotów LEGO MINDSTORMS, gier wideo oraz gier na DDR.

Niewątpliwie nauki ścisłe wracają do łask dzieci i młodzieży, widok zafascynowanych twarzy gości był tego najlepszym dowodem.

Data publikacji: 07.02.2012
Osoba publikująca: Anna Miąso