Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład "What is Space Weather and how do we forecast it?" - Tanja Amerstorfer

Pogoda kosmiczna

Pogoda kosmiczna odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu środowiska naszego Układu Słonecznego. Obejmuje różnorodne zjawiska, w tym rozbłyski słoneczne, koronalne wyrzuty masy, słoneczne cząstki energetyczne i promieniowanie kosmiczne, z których wszystkie mogą mieć znaczący wpływ na technologię, infrastrukturę, a nawet ludzkie zdrowie. Zrozumienie i przewidywanie tych zjawisk ma kluczowe znaczenie dla ochrony naszych satelitów, sieci energetycznych i systemów komunikacyjnych przed destrukcyjnymi skutkami zjawisk pogody kosmicznej.

Tanja Amerstorfer, pracownik austriackiego biura pogody kosmicznej GeoSphere Austria, w ramach IAU Symposium 388 przeprowadzi wykład What is Space Weather and how do we forecast it?, podczas którego postara się rozwikłać tajemnice otaczające pogodę kosmiczną, zapoznać uczestników z narzędziami i technikami wykorzystywanymi przez naukowców i prognostów do monitorowania Słońca i środowiska kosmicznego, od obserwatoriów naziemnych po satelity kosmiczne.

Prelekcja odbędzie się 7 maja o godzinie 18.00 w Auditorium Maximum UJ.

Udział w wykładzie jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja pod adresem e-mail:
popular-lectures@oa.uj.edu.pl

Tanja AmerstorferTanja Amerstorfer posiada wieloletnie doświadczenie w modelowaniu ewolucji koronalnych wyrzutów masy i przewidywaniu ich dotarcia do Ziemi, innych planet i różnych satelitów w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Jej szczególna uwaga skupia się na pracy z danymi pochodzącymi z kamer heliosferycznych z Solar TErestrial RElations Observatory, służących jako prototypy dla misji ESA Vigil, która ma zostać uruchomiona około 2030 roku.
Ostatnio zainteresowała się poprawą prognoz w czasie rzeczywistym burz słonecznych skierowanych na Ziemię przy wsparciu narzędzi uczenia maszynowego i wizji komputerowej, a także rozwojem i wdrażaniem w austriackim biurze pogody kosmicznej systemów prognozowania tej pogody.